تحلیل وضعیت نفت خام در هفته ی گذشته

در حال حاضر از دید بنیادی همه عوامل از صعود قیمت نفت حکایت دارند. ادامه کاهش سطح تولید نفت اوپک از روند بلندمدت بازار حمایت می‌کند. در همین حال تنها عاملی که می‌تواند حرکات صعودی بازار نفت را محدود کند، ادامه افزایش سطح تولید نفت آمریکاست، که به ۱۰٫۵۴ میلیون بشکه در روز رسیده است.
هفته گذشته قیمت آتی نفت خام سبک (WTI) و برنت به بالاترین سطوح قیمتی از اواخر سال ۲۰۱۴ رسیدند، اما در ادامه جریانات تثبیت سود خریداران نفت که به خاطر رشد ارزش دلار آمریکا و حمله ترامپ به اوپک به را افتاده بود، قیمت نفت را کاهش داد. با این حال قیمت نفت هفته را در محدوده مثبت به پایان رساند. قیمت ژوئن نفت خام سبک با ۱٫۵۹ درصد افزایش به ۶۸٫۴۰ دلار رسید و قیمت ژوئن نفت برنت هم با ۲٫۰۴ درصد افزایش در ۷۴٫۰۶ دلار بسته شد.
رالی صعودی دو هفته قبل در معاملات روز دوشنبه هفته پیش هم ادامه داشت، که در واقع واکنشی به حمله آمریکا به سوریه بود. با این حال قیمت نفت بعد از کاهش تنش‌ها افت کرد. در واقع حمله آمریکا به سوریه هیچ اختلالی در عرضه نفت در خاورمیانه ایجاد نکرد. در اوایل روز سه‌شنبه فشارهای فروش ادامه داشتند، اما قیمت نفت توانست بازگشت صعودی قوی را بعد از انتشار گزارش‌های هفتگی ذخایر نفت خام آمریکا به نمایش بگذارد. گزارش موسسه فرآورده‌های نفتی آمریکا (API) از کاهش سطح ذخایر نفت خام آمریکا حکایت داشت. این واکنش مثبت باعث شد تا قیمت نفت خام سبک تمامی افت‌های اول هفته را جبران کند و حتی روز چهارشنبه در واکنش به گزارش‌های رسمی ذخایر نفت خام آمریکا به اوج قیمتی جدیدی برسد. همچنین احتمال کاهش تولید نفت در چند کشور کلیدی هم برافزایش قیمت نفت تأثیر گذاشت.
طبق گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، سطح ذخایر نفت خام در هفته منتهی به ۱۳ آوریل کاهش ۱٫۱ میلیون بشکه‌ای داشته است. سطح ذخایر سوخت هم به‌اندازه ۳ میلیون بشکه کاهش‌یافته بود و سطح ذخایر میعانات سوختی هم افت ۳٫۱ میلیون بشکه‌ای را ثبت کردند. افزایش ناگهانی تقاضا برای سوخت هم از قیمت نفت حمایت کرد. روز پنجشنبه مقاومت‌های تکنیکال بازار موجب کاهش قیمت نفت شد و هم‌زمان با این موضوع، دلار آمریکا و نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری هم تقویت شدند.
روز جمعه رئیس‌جمهور آمریکا هم در تویتر اعلام کرد که اوپک قیمت نفت را به‌طور مصنوعی بالا نگه‌داشته است. علاوه بر این گزارش هفتگی دکل‌های فعال نفتی آمریکا هم نشانگر افزایش ۵ واحدی دکل‌های فعال آمریکا بود. طبق گزارش بیکر هویز (Baker Hughes) تعداد کل دکل‌های فعال نفتی آمریکا به ۸۲۰ واحد رسیده است. بااین‌همه باز هم بازار توانست اخبار منفی را خنثی کند و هفته را در محدوده مثبت به پایان برساند.
از دید بلندمدت روند بازار نفت همچنان صعودی است، اما نباید از اصلاح‌های نزولی کوتاه‌مدت غافل شد. با این حال انتظار می‌رود که صندوق‌های پوششی و سرمایه‌گذاری دوباره از سطوح حمایتی وارد بازار شوند. هرچند که اخبار مربوط به بازار نفت به نفع خریداران است، اما رالی صعودی تنها زمانی ادامه خواهد داشت که صندوق‌های پوششی از حمایت‌ها وارد بازار شوند. در واقع تنها حدس و گمان در رابطه با آینده بازار نفت برای ادامه رالی صعودی کافی نیست. بحث‌های اخیر در رابطه با اعمال تحریم علیه ایران از بازار نفت حمایت می‌کند. ونزوئلا هم با مشکلات بزرگی مواجه است و این مسئله می‌تواند منجر به کاهش عرضه جهانی نفت شود. در این میان تنها افزایش سطح تولید نفت آمریکاست که می‌تواند از افزایش قیمت نفت جلوگیری کند.