تحلیل وضعیت نفت خام در هفته ای که گذشت

هفته گذشته قیمت آتی نفت خام سبک (WTI) و نفت برنت جهش صعودی قوی را تجربه کردند. تشدید تنش‌های سیاسی که می‌تواند منجر به مداخله نظامی در خاورمیانه شود، نگرانی‌ها از اختلال در تولید نفت را افزایش داد. قیمت ماه ژوئن نفت خام سبک با ۸٫۴۲ درصد افزایش در ۶۷٫۳۳ بسته شد و قیمت ماه ژوئن نفت برنت هم با ۸٫۱۵ درصد افزایش هفته را در ۷۲٫۵۸ دلار به پایان رساند.
نگرانی‌ها از حمله احتمالی آمریکا به سوریه باعث شد تا در معاملات هفته گذشته بازار از قیمت نفت حمایت کند. جنگ یمن هم نگرانی‌ها از تولید نفت در عربستان را تشدید کرده است. در همین حال گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا هم نشان می‌داد که سطح ذخایر نفت خام افزایش ۳٫۳ میلیون بشکه‌ای را ثبت کرده‌اند و کل سطح ذخایر نفت خام به ۴۲۸٫۶۴ میلیون بشکه رسیده است. علاوه بر این سطح تولید نفت خام آمریکا هم با ثبت ۱۰٫۵۳ میلیون بشکه در روز به اوج جدیدی رسیده است. افزایش سطح تولید نفت آمریکا به این معنی است که آمریکا بیش از عربستان سعودی نفت تولید می‌کند و در حال حاضر تنها روسیه است که اندکی بیش از آمریکا نفت تولید می‌کند.
همچنین روز پنجشنبه گزارشی منتشر شد مبنی بر اینکه اوپک انتظار دارد که به‌زودی مازاد ذخایر نفت خام جهانی از بین برود. اوپک معتقد است که رشد سالم تقاضا و کاهش عرضه نفت دلیل اصلی از بین رفتن مازاد ذخایر نفت خام جهانی است. همچنین اوپک برآورد افزایش سطح تولید نفت رقبای خود را به خاطر افزایش قیمت نفت ارتقا داده است. علاوه بر این دبیر کل اوپک در مصاحبه‌ای با رویترز گفته است اوپک و سایر تولیدکنندگان بزرگ دنیا به دنبال تمدید توافق کاهش سطح تولید نفت تا سال ۲۰۱۹ هستند، حتی باوجوداینکه پیش‌بینی می‌شود مازاد عرضه جهانی نفت تا ماه سپتامبر از بین برود.
انتظار می‌رود که سطح نوسانات بازار نفت در ابتدای هفته معاملاتی جدید بالا باشد، به‌خصوص که آمریکا و متحدانش در ابتدای هفته به مواضعی در سوریه حمله کرده‌اند. در حال حاضر همه‌چیز به واکنش روسیه، ایران و سوریه بستگی دارد. اخیراً سفیر روسیه در حساب تویتری خود گفته است که این کشور مورد تهدید واقع شده است و هشدار داده که آمریکا برای عواقب این حمله منتظر بماند. در همین حال پوتین حمله نظامی به سوریه را یک اقدام خصمانه توصیف کرده و خواستار برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت ملل شده است.
با این حال معامله گران بایستی توجه داشته باشند که هیچ گزارشی از آسیب دیدن خطوط انتقال یا تولید نفت در خاورمیانه منتشر نشده است، اما مازاد عرضه جهانی نفت در حال از بین رفتن است و تقاضا هم سیر صعودی دارد، به همین خاطر احتمال به راه افتادن حرکات قیمتی قوی در نفت وجود دارد. با نزدیک شدن به فصل اوج تقاضای نفت، احتمال اینکه بازار نفت به اوج‌های قیمتی جدید چندساله برسد هم افزایش می‌یابد.