تحلیل تکنیکال نفت خام در هفته دوم اردیبهشت ماه 97

تحلیل تکنیکال هفته دوم اردیبهشت ماه 97 نفت خام
هفته گذشته بازار آتی نفت خام عملکرد مبهمی داشت، به‌طوری‌که قیمت نفت خام سبک در محدوده منفی بسته شد، اما نفت برنت در محدوده مثبت به کار خود پایان داد. این واگرایی می‌تواند برای برخی از معامله گران نگران کننده باشد، اما می‌توان این واگرایی را به‌سادگی توضیح داد، به همین دلیل شاید خیلی نگران کننده نباشد. قیمت ماه ژوئن نفت خام سبک (WTI) با ۰٫۴۴ درصد کاهش به ۶۸٫۱۰ دلار به پایان رساند و قیمت نفت برنت ماه ژوئن هم با ۰٫۷۸ درصد افزایش در ۷۴٫۶۴ دلار بسته شد.
درحالی‌که قیمت نفت خام سبک هفته را در محدوده منفی به پایان رساند، اما نفت خام برنت برای سومین هفته متوالی رشد کرد. احتمال اختلال در عرضه نفت ایران از قیمت نفت برنت حمایت کرده است، درحالی‌که افزایش سطح تولید نفت آمریکا، حرکات صعودی WTI را محدود کرده است. این دلیل اصلی واگرایی قیمت نفت برنت و خام سبک است. علاوه بر این، فاصله قیمت نفت خام سبک آمریکا از نفت برنت به بالاترین سطح از ۲۸ دسامبر رسیده است.
در کل چشم‌انداز بازار نفت تغییری نکرده است. قیمت نفت از سوی توافق کاهش سطح تولید نفت اوپک و روسیه، رشد تقاضای نفت در آسیا، احتمال کاهش تولید نفت ایران و بحران در ونزوئلا حمایت می‌شود. با این حال به دلیل افزایش تولید نفت شِل آمریکا، رشد بازار نفت هم محدود شده است.
هفته گذشته حرکات قیمتی نفت برنت و WTI نوسانی بودند. روز دوشنبه قیمت نفت افزایش یافت و روز سه‌شنبه هم شاهد عبور قیمت نفت برنت از اوج قیمتی هفته قبل آن بودیم. با این حال به دلیل افزایش بیش از حد انتظار سطح ذخایر نفت خام آمریکا، قیمت نفت کاهش یافت. روز چهارشنبه هم فشارهای نزولی ادامه داشتند، اما بازار روز را در سطوح بالاتری به پایان رساند. طبق گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA)، سطح ذخایر نفت خام در هفته منتهی به ۲۰ آوریل به‌اندازه ۲٫۲ میلیون بشکه افزایش‌یافته، که از پیش‌بینی کاهش ۱٫۶ میلیون بشکه‌ای بازار کمتر بود. سطح ذخایر سوخت هم رشد ۸۴۰ هزار بشکه‌ای را ثبت کرده است، درحالی‌که بازار انتظار کاهش ۶۲۵ هزار بشکه‌ای را داشت. در همین حال واردات نفت خام آمریکا به‌اندازه ۴۳ هزار بشکه کاهش‌یافته، درحالی‌که صادرات نزدیک به ۶۰۰ هزار بشکه افزایش‌یافته و به رکورد ۲٫۳ میلیون بشکه‌ای رسیده است.
در همین حال مجموع صادرات نفت و محصولات پتروشیمی آمریکا به اوج ۸٫۳ میلیون بشکه‌ای رسیده است. اخیراً صادرات معیانات نفتی هم موجب شده تا ذخایر میعانات نفتی در سواحلی شرقی آمریکا کاهش یابد. تقاضای نفت پتروشیمی‌ها هم با ۳۲۸ هزار بشکه در روز کاهش همراه بوده و درصد ظرفیت فعالیت پتروشیمی‌ها هم با ۱٫۶ درصد کاهش به ۹۰٫۸ درصد رسیده است. سطح کلی تولید نفت آمریکا هم سیر صعودی دارد و به ۱۰٫۵۹ میلیون بشکه در روز رسیده است. عامل مهمی که هفته گذشته بر قیمت نفت تأثیر منفی گذاشت، افزایش سطح ذخایر سوخت بود، که احتمالاً به خاطر سطح بالای واردات آن بوده است. با این حال صادرات خوب نفت خام و میعانات نفتی فشارهای فروش را تعدیل کرد.
این هفته ادامه افزایش تعداد دکل‌های فعال نفتی آمریکا می‌تواند بر قیمت نفت تأثیر منفی بگذارد. طبق گزارش روز جمعه بیکر هویز (Baker Hughes) در هفته منتهی به ۲۷ آوریل، تعداد دکل‌های فعال نفتی آمریکا به ۸۲۵ واحد رسیده، که بالاترین سطح از ماه مارس سال ۲۰۱۵ محسوب می‌شود. در حال حاضر عامل کلیدی که می‌تواند نوسانات بازار نفت را تشدید کند، تصمیم خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران است، که در نهایت تا روز ۱۲ ماه مه نتیجه آن مشخص خواهد شد. خروج از این توافق می‌تواند دوباره منجر به تحریم نفتی ایران شود.
از دید بنیادی وضعیت بازار نفت مثبت است و به همین دلیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری نفتی می‌توانند به دنبال ورود به بازار باشند. احتمالاً اخبار مربوط به آب‌وهوا محرک کوتاه‌مدت بازار خواهد بود. رویداد دیگری که می‌تواند این هفته بر بازار تأثیر بگذارد، اطلاعیه زودهنگام خبر تحریم‌های ایران باشد. این خبر می‌تواند نوسانات بازار نفت را تشدید کند. تحریم ایران می‌تواند قیمت آتی نفت را افزایش دهد و در همین حال فاصله قیمتی نفت برنت و نفت خام سبک آمریکا را بیشتر کند.